Piktura "Salvator Mundi" e Da Vinçit shitet për 450 milionë dollarëPiktura e Leonardo da Vinçit u shit për 450 milionë dollarë, duke u shndërruar në pikturën më të shtrenjtë në botë, pavarësisht dyshimeve të vazhdueshme mbi origjinalitetin e saj.

NASA lëshon një satelit meteorologjik të një gjenerate të rePas një sërë provash, këtë të shtunë, Nasa hodhi në hapsirë një satelit të ri të hartuar për të monitoruar klimën përreth botës dhe për të përmirësuar parashikimet meteorologjike.

Kinë, zbulohet një kafkë 260.000-vjeçareNjë zbulim i  ri ka zbuluar se kafka është shumë e ngjashme me fosilin më të hershëm të njohur të specieve tona, që u gjetën 6.200 kilometra larg nga Maroko në qershor.

NASA: Në dy dekadat e ardhshme do zbulohet jeta jashtëtokësoreSipas shkencëtarëve të NASA-s jeta jashtëtokësore mund të zbulohet në dy dekadat e ardhshme.

Pamjet e rralla të ajsbergut gjigant të publikuar nga NASAKur ajsbergu i ri A-68 u shkëput nga Larsen C në fillim të korrikut, u konsiderua si një ngjarje historike.