Rajoni

Duhet bërë më shumë për Ballkanin!Deputeti i Bundestagut dhe presidenti i Shoqatës së Europës Juglindore, Gernot Erler në intervistë me “Deutsche Wellen” flet mbi zhvillimet në Ballkan dhe rrezikun e përpjekjeve për të krijuar tensione etnike në Maqedoni.

Rohan: FSK është ushtria e KosovësIsh-zëvendësndërmjetësi i OKB-së në bisedimet për statusin e Kosovës, Albert Rohan, i tha Radios Evropa e Lirë se, “Forca e Sigurisë së Kosovës është realisht Ushtria e Kosovës” dhe shtoi se çfarëdo ndryshimi rreth saj duhet bërë brenda kuadrit kushtetues.

Kryediplomati hungarez: Të dënohet RamaKriza në Maqedoni po shkon drejt BE-së edhe pse ky shtet nuk është pjesë e organizmave ndërkombëtarë.

Greqia, asnjë shpresë në të ardhmen e afërtGjatë rrugës së gjatë të dramës së borxhit grek, zhgënjimi dhe shpresa kanë qenë dy ndjenjat që kanë alternuar njëra-tjetrën emocionet e popullit të Greqisë pas çdo qeverie që ka ndryshuar.

Tensioni në Maqedoni/ Sulmohet Muzeu i Gjuhës Shqipe në ManastirKatër persona të maskuar kanë zgjedhur pikërisht ditën e 7 marsit për të sulmuar Muzeun e Alfabetit të gjuhës shqipe në Manastir.