Turizem

300 artistë nga të gjitha trojet shqiptare në Festivalin Multikulturor “Kamza 2017”Në kuadrin e veprimtarive kulturore dhe artistike të qytetit, u zhvillua me sukses në Pallatin e Kulturës, Festivali Multikulturor Kamza 2017, ku morën pjesën rreth 300 artistë nga të gjitha trojet shqiptare.

Ekspertët reagojnë: Betonizimi i Durrësit nga Dako largoi turistëtRasti i ndërtimit të “Velierës” në Durrës, ku gjatë gërmimeve u ndeshën nën rrënoja të qytetërimit të vjetër, nxori edhe një herë në pah problemet me të cilat ndeshet trashëgimia kulturore në vend.

Dritëro Agolli në gjendje të rëndë shëndetësoreShkrimtari i njohur, Dritëro Agolli ndodhet në spital në gjendje të rëndë shëndetësore.

Ndahet nga jeta këngëtarja Anita TakeKa ndërruar jetë mbrëmjen e sotme këngëtarja e njohur e muzikës së lehtë shqiptare, Anita Take.

Ndahet nga jeta shkrimtari Ramiz KelmendiShkrimtari i njohur kosovar, Ramiz Kelmendi, ka ndërruar jetë të mërkurën, në moshën 86-vjeçare.