Bota

Trump i dërgon ultimatum KinësKina është kërcënuar me sanksione kundër Koresë Veriore, nëse ajo vazhdon të bëjë prova atomike, tha mbrëmë vonë sekretari amerikan i shtetit, Rex Tillerson.

Dueli SHBA-BE, Hahn: Do diskutoj me Sorosin për Ballkanin Perëndimor. Për Trump, Soros non grata

 

Takimi

Zyrtarët amerikanë mblidhen për çështjen e Koresë së VeriutLigjvënësit nga Senati dhe Dhoma e Përfaqësuesve morën njoftime të jashtëzakonshme të klasifikuara nga administrata amerikane të mërkurën.

Trump pritet të nënshkruajë urdhra të rinj ekzekutivëPresidenti amerikan, Donald Trump pritet të nënshkruajë të paktën katër urdhra ekzekutivë këtë javë, duke u bërë kështu presidenti që nënshkruan më shumë urdhra të tillë (28) në 100 ditët e para në detyrë se çdo paraardhës i tij pas Frenklin Ruzveltit.

Si përfundoi në skandal diplomatik vizita e Gabriel në IzraelSkandal në raportin gjermano-izraelit: Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanjahu e refuzoi ministrin e Jashtëm Sigmar Gabriel sepse ai do të takojë grupe kritike të të drejtave të njeriut.