Turizem

Portugalia fiton “Destinacioni turistik lider në Europë”Për herë të parë, Portugalia ka fituar çmimin si “Destinacioni turistik lider në Europë” në World Travel Awards, për “diversitetin e peizazheve dhe shpirtin mikpritës të popullit portugez” në një konkurs përballë ish-fituesve si Greqia, Italia, Spanja, Franca, Britania e Madhe, Norvegjia, Suedia dhe Zvicra.

Maja e Koloseut hapet për vizitorëtAutoritetet romane kanë hapur për herë të parë pas shumë dekadash majën e Koloseut, duke u mundësuar vizitorëve që të shijojnë ndjesinë e të qenurit plebe.

Qytetet më popullore për turistët ndërkombëtarë në vitin 2017Për të dytin vit me radhë, Bangkoku është cilësuar si vendi më popullor për turistët në botë.

Betonizohet edhe parku i Butrintit, Ministria e Kulturës jep leje për ndërtimin e një lokaliSkandal

Pamukkale, parajsa e bardhëTurqia nuk është vetëm vendi i plazheve të bukura, por edhe i ujërave termale të shumta dhe kuruese të cilat tërheqin turistë nga e gjithë bota.