7 denoncimet e Berishës për mafien Rama-Tahiri-Habilaj

 

Ish-Kryeministri Berisha ka publikuar disa nga statuset e denoncimeve nga qytetarët dixhitalë gjatë viteve të fundit të bandës Rama-Tahiri për trafikun e drogës.

 

“Ja vetëm disa nga statuset e denoncimeve të bandës Rama-Tahiri nga qytetarët dixhitalë gjatë viteve të fundit!!”, shkruan Berisha në një postim në Facebook, duke publikuar disa nga mesazhet e qytetarëve dixhitalë.

1- “Të dhëna të reja mbi familjarët kontrabandist dhe trafikant e parelarës të Saimir Shullazit, tezakët Habili dhe përdorimin e veturës zyrtare të tij, me targë AA 003 GB

Më 01.10.2013 Florian Habilaj është proceduar penalisht në Vlorë për “Heqje të paligjshme të lirisë (pengmarrje e një shtetasi) dhe vetëgjyqësi”.

Më 25.01.2012 Artan Habilaj është proceduar penalisht në Portin Durrës, pasi janë kapur 86.500 euro të padeklaruara

Tabelat e mëposhtme tregojnë:

-pronësinë e Saimir Shullazit mbi automjetin e trafikut AA 003 GB

-se kush ka hyrë e dalë jashtë shtetit me atë mjet. Aty vihet re se me atë mjet kanë dalë jashtë shteti në data të ndryshme, familja Habilaj, familja Tahiri si dhe vetë ministri. Pra ky mjet përdoret nga të gjithë këta sipas deklaratës së Zaganit. Ndërsa tabela tjetër është çertifikata familjare e vëllezërve Habili”.

2- “Fundi i turpshëm i një gangsteri me pushtet

4 shtator 2015

“Skafi dhe fuoristrada e Tahirit përdoreshin nga Habilët, por ishin me GPS nga partnerët!

Intervistën e Zaganit jua dorëzuan mediave ata që e zhdëpën në Kryeministri Saimir Shullazin!!

Të dashur miq, përveç megaaferës shumëmilionëshe të Metës, një megaaferë tjetër në trafikun e drogës të kushërinjve, skafit dhe fuoristradës së Saimir Shullazit, ka shpërthyer fuqishëm këto dy ditë në media.

Ish-shefi i Antitrafikut Zagani u arrestua para 6 muajve me akuza të montuara për spiunim për një vend mik, me një dëshmi rrënqethëse tregon se shkaku i vetëm i arrestimit ishte ndjekja me vendosmëri nga ana e tij e grupit të trafikantëve, kushërinjve të parë të Tahirit, Habilaj, të cilët duke përdorur për në Itali dhe Greqi skafin dhe fuoristradën e kushëririt ministër trafikant, çanin çdo kontroll policor dhe kufitar se dhe bënin të gjitha emetimet në Antitrafikun e Vlorës.

Prej kohësh unë kam denoncuar në Parlament skafoministrin dhe përdorimin e skafit të tij personal për trafik droge nga tezakët që gjoja e kishin në roje. Reagimi i Saimir Shullazit në Parlament ishte i denjë për një halabak ordiner. E vërteta vonon, por nuk harron.

Tani janë ata, të cilët e zhdëpën për qëllime të tyre Tahirin në Kryeministri, që kanë dorëzuar në media tashmë jo akuzat e mia, por dëshminë tronditëse të njërit prej oficerëve më të aftë të Antitrafikut në Shqipëri. Ky është fundi i turpshëm i një gangsteri me pushtet, prindërit e të cilit u arrestuan për kontrabandë ilaçesh, ndërsa me tezakët e tij udhëheq trafikun e Vlorës dhe shndërron qytetin në portin kryesor të trafiqeve në rajon!!sb”

3-18 shtator 2015

“Ja cili është Saimir Shullazi: Makinën time që përdorej nga tezakët Habilaj për trafik droge e kam shitur në të zezë, por paratë i mbaj të fshehur?!?!

Të dashur miq, Saimiri i krimit, në përpjekje për të larë duart nga makina e përdorur për trafik ndërkombëtar droge, dje në mbrëmje deklaroi se "e ka shitur makinën, por se nuk e ka deklaruar shitjen" se ka frikë se ia merr Shkëlzen Berisha paratë sipas vendimit të gjykatave të të dy shkallëve të gjyqësorit që e gjetur dhe dënuar si shpifës ordiner të paguar nga Edi Rama për të sharë njerëzit pa paraqitur asnjë fakt. Tha se e kishte kontratën e shitjes nga noteri, por se e kish mbajtur të fshehtë. Kjo deklaratë e turpshme dhe inkriminuese nuk është e Shullazit bandit, por e Shullazit ministër.

Edhe kjo deklaratë është mashtrim në vetvete, pasi që kontratat tek noteri duhen shpallur në regjistrin noterial dhe si të tilla publike, por edhe sikur ta pranojmë për të vërtetë këtë pretendim prapë ky bie nga shiu në breshër.

Se Shullazi ministër i Brendshëm i qeverisë së qelbësirave tregon se pushtetin e përdor për të qëndruar mbi ligjin ndaj dhe nuk pranon të respektojë vendet e formës së prerë të gjykatave. E konsideron veten mbi gjykatat dhe nuk pyet për vendimet e gjykatave të të dy shkallëve dhe nuk i respekton. Vendimet e gjykatave janë të detyrueshme për të tjerët, por jo për Tahirin. Ky është tregues i respektit që kanë për shtetin ligjor.

Së dyti, Shullazi ministër pohon vet se ka shkelur edhe ligjin e Deklarimit të Pasurive, duke mos deklaruar të ardhurat, sepse njëlloj si Shullazi bandit e di veten edhe mbi ligjet e shtetit! Ligjet janë të detyrueshme për të tjerët, por jo për Saimir Shullazin.

Së treti fotot nga sistemi TIMS nga sistemi TIMS (po i vendos bashkëngjitur) që provojnë se me makinën e trafikut të drogës është lëvizur nga Habilaj, më pas nga Tahiri dhe më pas prapë nga Habilaj me dhjetëra herë jashtë shtetit. Nëse shet makinën atëherë pse e përdorin njëherë Habilajt e akuzuar nga oficeri i policisë si trafikantë, pastaj nga i ati i Saimirit, e ëma e tij dhe familjarë të tjerë dhe më pas prapë nga Habilajt? Pra duket qartë që makina është e përbashkët qarkullon si makina e ministrit dhe nuk guxon njeri ta kontrollojë.

"Këtu kam fotografi të nxjerra nga sistemet e kontrollit kufitar. Vetura me targë AA 003 GB me datën 5/9 është përdorur nga Emiljano Pirro Habilaj, me datën18/1 është përdorur nga Moisi Ciko Habilaj, me datën 28/7 është përdorur nga Artan Ciko Halilaj, me datën 12/6 nga Zenebe Brahim Habilaj, me datën 30/10 nga Saimir Bashkim Tahiri, me datën 1/5 nga Fatlinda Urhan Tahiri, me datën 29/1 nga Bashkim Lutfi Tahiri, etj", pjesë e marrë nga fjala në Parlament më 08 shtator 2015.

Pra, kemi një tentativë për mashtrim mesa duket pas frikës nga zbulimi i përdorimit të makinës së tij për trafik narkotikësh që është ndër rastet e rralla në botë që ministri i Brendshëm të përdorë makinën private të tij dhe skafin e tij për trafiqe. Por në përpjekje për të vënë vetulla për t’u mbrojtur Saimir Shullazi nxorri sytë kur deklaroi me gojën e tij se ai shpërfill vendimet e Gjykatave, por edhe Ligjet e vendit. Dhe të mendosh që ky njeri del e thotë se ka diplomë Juridiku!!! Diploma e tij është krimi dhe droga!sb”.

4- 30 dhjetor 2015

Vila qeveritare në Dhërmi, qendër trafiku droge

Qytetari dixhital denoncon përdorimin e vilës qeveritare të Dhërmiut për trafik droge nga një rrjet qeveritar narko-trafikantësh!! sb

“Zoti ish-kryeministër dua t’ju informoj se Vila qeveritare e Dhërmiut prej disa muajsh më konkretisht së paku që nga mesi i muajt gusht është bërë qendër e trafikut të lëndëve narkotike. Tek kjo vilë, në Dhërmi përgjithësisht 1 herë në javë, më së shumti ditën e premte një skaf “Perla Blu”, shumë i fuqishëm me 4 motorë, vjen nga Veriu (Kroaci), dhe ankorohet aty tek Vila. Furnizohet me hashash, normalisht 1-1.5 tonë dhe vazhdon në drejtim të Italisë. Jam i informuar gjithashtu se për shkak të këtij trafiku fiket gjithmonë për “defekt” radari i Llogarasë. Informacioni vjen nga QNOD (Qendra Ndërkombëtare Operacionale Detare). Fjala është se ky trafik e ka kokën shumë lart në qeveri dhe bëhet me dijeninë e plotë, madje si të thuash ndën mbrojtjen e policisë së Postës Kufitare të Dhërmiut!”.

5- 3shtator 2015

“Qytetari dixhital denoncon: Familjarët e ministrit dhe drejtuesit e policisë janë bosët e trafikut të drogës në Vlorë Tepelenë!!

Respekte zoti Berisha, duke ju përshëndetur me respekt dua të ju informoj se njerëzit e Tahirit në Vlorë kushërinjtë e tij vëllezërit Artan, Florian, Moisi Habilaj, të cilët kanë marrë në dorë për të mbjellë gjithë zonën e Vlorës dhe janë ura lidhëse për Tepelenë e Delvinë. Para 2 javësh, ata kanë lëvizur në gjithë Vlorën me një prej automjeteve të eskortës së Tahirit për të dhënë siguri e për të blinduar të mbjellat e tyre në hashash, të cilat nuk guxon t’i prekë njeri dhe janë gjithsej 68.000 rrënjë.

Drejtori i Qarkut me zv/shefin e Komisariatit Vlorë, Hysen Bajrami, organizojnë gjithë terrenin dhe bashkëpunojnë ngushtë me vëllezërit e lartpërmendur. 30% e vlerës së shitjes është pjesa që drejtori Qarkut nëpërmjet Hysen Bajramit marrin tek të tjerat që nuk administrohen nga vëllezërit e përmendur më lart. Po ashtu Bajrami është personi i dërguar nga partia për të mbajtur nën kontroll indirekt dhe drejtorin. ‎Me besim se do të mbetem anonim për informacionin, me respekt për ju”.

6 - 30 korrik 2016

“Polici dixhital denoncon: Saje qorri me tezakët e tij famozë, latifondist i Kanabisit!!S.B

Përshëndetje doktor ju bëj me dije se Artan Habilaj e Moisi Habilaj kushërinjtë e Saimir Tahirit..në bashkëpunim me Robi Bato Llanaj, i cili është kushëriri i Gëzim Zhupës, drejtorit të Policisë të Kufirit në Vlorë nga Salaria që është dhe nipi i deputetes Valentina Leskajt në bashkëpunim këta persona në Selenicë kanë të mbjella 4 hektarë me hashash dhe mbajnë aty në çadra pa lëvizur 60 punëtorë...Robi i Batos është vrasës, person me precedent të rëndë kriminal...këta persona në bashkëpunim janë autorë të nisjes së gomones të kapur me 12 kuintalë hashash në Itali...gomonia e kapur është pronë e Robit të Batos dhe e Habilajve dhe është nisur nga grykëderdhja e Semanit..hashashi i nisur me gomone është i gjithi i përpunuar në Selenicë në ...me garanci të Gëzim Zhupës, drejtorit të Kufirit...për çdo ngarkesë drejtori i Kufirit merr 40 mijë euro për kuintal..të hetojë Prokuroria këtë informacion, pasi policia merr paratë dhe është pjesë e trafikut...”

7- 21 gusht 2016

“Qytetari dixhital informon:

Shkaku i zjarrit në Bish Poro ishte rivaliteti i klaneve të drogës, konkretisht i tezakëve të Saje qorrit dhe dy të tjerëve! Me hollësi lexoni mesazhin e tij. sb

Para pak ditësh ra zjarr në pyllin e Pish Poros në Vlorë. Po zjarri nuk ra për arsye natyrale si tha merhumi Leli në tv. Zjarrin e vunë A.H dhe T.H. Shkakun po jua tregoj unë. Pylli i Pish Poros është mbushur me parcela hashashi në pronësi të Moisi Habilajt dhe Erjonit të Pepos si quhet në Vlorë burri i prefektes Etjona Hoxha. Me urdhër të Moisiut dhe Erjonit, policia preu para ca kohësh në pyll gati 2500 rrënjë hashash në pronësi të T dhe A dhe lanë pa prekur gati 50 mijë rrënjë që ishin parcelat ngjitur në pronësi të Moisiut dhe Erjonit. Atëherë T.H dhe A.H i vunë zjarrin pyllit që të digjnin mallin e Moisiut dhe Erjonit nga inati i asaj që u bën. Habilajt ju i njihni po kohët e fundit janë fuqizuar shumë në parcela edhe burri i prefektes së Vlorës, Erjoni dhe shoferi i prefektes Iliri, që është shok i tij bashkë me Pepon vëllain e madh të Erjonit. Këta njihen prej kohësh si kontigjent i vjetër xhepist, skafsit, grabitës dhe përdhunues në grup që nga 1998. Erjoni i Pepos dhe Iliri bëjnë transport malli me makinën e Prefekturës”.