Tifozët turq përgjakin stadiumin e Lionit, ndërpritet ndeshja e futbollitTurma  e tifozavevendase u hodh në terren për të mbrojtur hedhjen e objekteve dhe fishekzjarre nga tifozët turq.

Ndeshja po vonohet, mund të pezullohet. Flitet për të plagosur. Në hyrje të stadiumit të Lyon ka qenë skenë një përleshjet mes tifozëve turq, të cilat formojnë një grup prej 5.000 të tifozë  para ndeshjes ku janë të pranishëm për të ndjekur ekipin e tyre për ndeshjen e parë çerekfinale finale të Europa League, theksoi një fotograf i AFP.

"Tifozët turq kanë sulmuar një punonjësi të stadiumit dhe e kanë lënë të plagosur", tha i njëjti burim. "Tifozët do të shpalosnin flamuj të mëdhenj turk", shtoi ai.

Përveç kësaj, në hyrje veriore të stadiumit ka pasur disa incidente të hershme mes tifozët e të dy ekipeve që detyruan agjentë për t'u përdorur gaz lotsjellës.  Jean-Michel Aulas, president i klubit francez, ka zbritur në fushë në përgjigje të hedhjes së objekteve dhe fishekzjarreve.

Trajneri i ka bere thirrje tifozev ne tribuna, per te mos vazhduar hedhjen e sendeve por keto thirrje nuk akne amrr pergjgije pozitive. Po ashtu behet e ditur se ndeshja mund te pezulllohet.